למה צריך סקירות ספרות רפואיות?

שיתוף הכתבה:
library

ספרות רפואית – למה צריך אותה?

כיום, קבלת החלטות רפואיות לא מתבצעת רק על פי עקרונות הרפואה הבסיסית, ניסיון קלינית ואינטואיציה רפואית, אלא נתמכת במחקרים הרלוונטיים לאותן החלטות, באמצעות שאילת שאלות מחקריות מדויקות וביצוע מחקרים מקיפים מתאימים. ממצאים ומסקנות מחקרים אלו מפורטים במאמרים מסוגים שונים, בניירות עמדה ובהנחיות קליניות של גופים רשמיים, הדנים בתקפותם ומשמעותם מבחינה קלינית. כלומר, הרפואה המודרנית מבוססת ונתמכת בראיות מחקריות עדכניות – מה שמוכר גם כרפואה מבוססת ראיות (Evidence-based medicine, EBM). בשל כך, על מנת להבין מהי העמדה המקובלת מבחינה רפואית בהקשר רפואי ספציפי, יש לקרוא את הספרות הרפואית העדכנית והרלוונטית לאותו נושא.

ספרות רפואית, על כל סוגיה, מספקת את הכלים הנכונים והעדכניים לרפואה מודרנית טובה. הספרות הרפואית כוללת מאמרים מסוגים שונים, ספרים מקצועיים בתחומים השונים, ניירות עמדה והנחיות קליניות של גופים מקצועיים שונים וכן הלאה, והיא מפורסמת במאות ג'ורנלים ואתרים שונים. על מנת להיעזר בה בצורה נכונה ומושכלת, אשר תביא לתוצאה האופטימלית והרצויה – רפואה טובה יותר, יש לדעת לאתר, לקרוא ולנתח את הספרות הרלוונטית.

איתור וקריאת ספרות רפואית

מכיוון שספרות ומאמרים רפואיים נכתבים על ידי אנשי מקצוע, ומסיבות שונות נוספות, מעבר להבנה של איך לאתר את הספרות הרלוונטית לשאלה הנידונה, ומעבר להבנה של השפה הרפואית עצמה – ישנו צורך משמעותי במיוחד בדייקנות, יכולת בחינה של מידע רב ופריטי מידע עמוסים ויכולת קריאה ביקורתית על מנת להבין נכון את הספרות הרלוונטית. כאשר לא מדייקים באיתור, בקריאה או בניתוח הנתונים, ניתן להסיק מסקנות שגויות.

אם כן, על מנת לצלוח את המטרה – לדעת מה עמדת הספרות הרפואית העדכנית בנוגע לנושא רפואי מסוים, יש צורך בידע, הבנה וניסיון באיתור וקריאה של הספרות הרלוונטית.

כיצד מבצעים סקירת ספרות רפואית?

סקירת ספרות רפואית היא איתור וסיכום המידע בנושא רפואי מסוים ועל פי קריטריונים מסוימים. כאשר עורכים סקירת ספרות רפואית, חשוב להבין את תהליך הסקירה והסקת המסקנות. הצעד הראשון בעריכת סקירת ספרות הוא איתור ואיסוף המקורות הרלוונטיים בג'ורנלים או במאגרי החיפוש הרלוונטיים לאותו תחום. לאחר איסוף החומר המדויק לשאלה שלשמה בוצעה הסקירה, סוקרים את התוצאות, קוראים את החומרים שנבחרו בצורה ביקורתית ומקצועית ומסכמים את העולה מן הספרות בצורה מסודרת ומוקפדת, תוך מענה על אותה שאלה. הסקירה אמורה לתת את התשובה לשאלה בצורה ברורה ומדויקת, שאינה מגמתית ואינה חלקית.

חשוב לשים לב שהמסקנות של סקירת הספרות יהיו מגובות במחקרים מקצועיים, מאמרים ומידע מקצועי רלוונטי, נכון ואמין. לכן, כשנעזרים בשירות של סקירת ספרות רפואית חשוב להקפיד להסתייע בחברה מוכרת ובעלת מוניטין, בעלת ידע וניסיון באיתור וסיכום של ספרות רפואית ומודעות לכל האמור לעיל.

לאיזה צורך נבצע סקירת ספרות?

כאמור, סקירת ספרות מבוצעת עבור הבנת הגישה הרפואית המקובלת בנושא רפואי מסוים, לצורך יישום המסקנות המחקריות בשטח ויצירת רפואה טובה ויעילה יותר עבור המטופלים. אומנם, זו לא המטרה היחידה שלשמה ניתן להיעזר בסקירת ספרות. סקירת ספרות מבוצעת לצרכים שונים נוספים, ביניהם חוות דעת משפטיות העוסקות ברשלנות רפואית – בהן ישנו צורך להציג מה הייתה הגישה הרפואית המקובלת בתקופת הזמן שבה התרחש האירוע נשוא התביעה. בדומה, סקירת ספרות מבוצעת גם לצורך איתור או שלילת קשר סיבתי בין מצב א' למצב ב' בהקשר הרפואי, או לצורך חיזוק או התנגדות לנטען בחוות דעת זו או אחרת. נוסף לכל זאת, סקירת ספרות יכולה להתבצע גם עבור צרכים אקדמיים שונים – למשל לצורך כתיבת מאמרים, או לכל צורך אישי אחר.

להזמנת תרגום מצוות הרופאים של אופידוקס
מאמרים ומידע נוסף